Pandora

Artırılmış Gerçeklik Web Tasarımını Nasıl Değiştirecek?

Artırılmış Gerçeklik (AR), web tasarımcıları için hem heyecan verici fırsatları hem de benzersiz zorlukları ortaya çıkarmaktadır.

Artırılmış gerçeklik (AR), sadece bir bilim kurgudan bilim tabanlı bir gerçekliğe doğru gelişti ve ilerledi. Gelecek yıllarda farklı endüstrileri bir bütün olarak dönüştürmek ve yeniden yapılandırmak için potansiyel bir kapasiteye sahiptir.

Son gelişmelerden dolayı, AR daha erişilebilir ve uygun fiyatlı hale geldi ve giderek daha fazla sayıda kişinin AR uygulamalarını masaüstü, tablet ve akıllı telefonlarla deneyimlemesine izin verdi.

AR ve VR’nin yükselişi, iş dünyasında reklam öğeleri ve tasarımcılar için sınırsız etkiler yaratıyor. Tasarımcılar mükemmel kullanıcı deneyimleri sağlamak için AR’den yararlanmaya başlıyorlar. Bu yazıda, artırılmış gerçekliğin web tasarımını önümüzdeki beş yıl içinde nasıl değiştireceğini tartışacağız.

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklikten farklıdır. Sanal gerçeklik, kullanıcıların fiziksel dünya dışında olduklarını hissetmelerini sağlayan kapsamlı bir daldırma deneyimi gerektirir. Kullanıcılar sanal ortamda sanal ortamdaki gibi etkileşime geçerler. AR’nin sayısız uygulamaları, genel olarak bir ortak noktası vardır: AR, dijital varlıklar ve içgörülerle dijital olmayan bir gerçekliğin üst üste binmesi veya “artırılması” ile fiziksel / dijital sınırları bulanıklaştırmaktır.

Web Tasarımında Artırılmış Gerçeklik

Giyilebilir teknolojilere kıyasla daha az gecikme olasılığıyla AR, mobil ve masaüstü kullanıcı deneyimini optimize etmeye başlıyor. Web tasarımcıları son yıllarda AR’yi devreye sokuyor. Kullanıcıları ürün ve hizmetlerle ilgilenmeye teşvik etmek için akıllı telefon kameralarından veya web kameralarından yararlanıyorlar.

Örneğin, moda perakendede, AR sanal bir giyinme odası olarak kullanılabilir . Müşteriler akıllı telefonlarını kendilerine doğru yönlendirebilir ve kıyafeti uygun bir şekilde deneyebilirler. Aslında, JCPenney zaten bu etkileyici teknolojiyi uyguluyor. Bazı gözlük perakendecileri kıyafeti takip ediyor.

Web Tasarımcıları için AR

Web tasarımı için AR uygulamaları, WordPress VR gibi uyumlu eklentilerin oluşturulması ve geliştirilmesi sayesinde çok yol kat etti . Bu tür bir eklenti, web tasarımcılarının  360 derece videoları sitelerine yüklemesine sağlar.

AR’nin hazır olmasıyla, tasarımcılar teknolojiyi mobil UI’lerde kullanmaya devam edecekler. Vardiya, kullanıcılara tarama deneyimlerini önemli ölçüde artıran, giderek daha uygun fiyatlı bir seçenek sunacaktır.

AR ve Web Tasarımı için Gelecek

Şu anda, AR hala tasarımcılar için zorluklarla dolu. Web tasarımı gittikçe artan şekilde mobil hale geldikçe, AR-infused masaüstü deneyimlerini optimize etmeye yatırım yapma seçeneği zorlaşır.

Web tasarımcıları AR’den yararlanmadan önce izleyicilerini daha iyi anlamaları gerekir. AR’nin müşteri deneyimine VR’den daha fazla bağımlı olduğunu akılda tutmalıyız (ikincisi oyun oynamak için daha fazla). Son olarak, AR web tasarım endüstrisinde ve henüz gelmeyecek en iyi noktada devrim yaratıyor.

İlgili Mesajlar