Pandora

E-Ticaret Nedir?

Elektronik ticaret veya internet ticareti olarak da bilinen e-ticaret, interneti kullanarak mal veya hizmet alım satımı ve bu işlemleri gerçekleştirmek için para ve veri transferini ifade eder. E-ticaret genellikle fiziksel ürünlerin çevrimiçi satışına atıfta bulunmak için kullanılır, ancak aynı zamanda internet aracılığıyla kolaylaştırılan her türlü ticari işlemi de tanımlayabilir.
E -ticaretin tarihi , ilk çevrimiçi satışla başlar: 11 Ağustos 1994’te bir adam, Sting grubunun bir CD’sini, bir Amerikan perakende platformu olan Net Market web sitesi aracılığıyla arkadaşına sattı. Bu, tüketicinin bir işletmeden World Wide Web veya bugün bildiğimiz şekliyle “e-ticaret” yoluyla ürün satın almasına ilişkin ilk örnektir.
O zamandan beri, e-ticaret, ürünlerin çevrimiçi perakendeciler ve pazarlar aracılığıyla keşfedilmesini ve satın alınmasını kolaylaştırmak için gelişti. Bağımsız serbest çalışanlar, küçük işletmeler ve büyük şirketlerin tümü, mallarını ve hizmetlerini geleneksel çevrimdışı perakendeyle mümkün olmayan bir ölçekte satmalarını sağlayan e-ticaretten yararlandı.

İlgili Mesajlar