Genel

Google Ads Nedir?

Google Ads Nedir?

İşletmelerin tanıtım ve kar maksimizasyonu sağlamak için başvurduğu yollar arasında ilk sırada reklamlar gelmektedir. Günümüzün modern teknolojisi İnternet üzerinden insanların etkileşimi oldukça yüksek oranlara ulaşmıştır. Bu iki temel prensibin birleşmesiyle AdWords adı verilen reklam hizmetleri kullanıcılara sunulmaya başlanmıştır. Bu hizmet günümüzün en fazla kullanılan arama motoru olan Google tarafından sağlanmaktadır. Sistemi kullanmak göründüğü kadar kolay değildir. Birden fazla reklam modeliyle ortaya çıkan, ilgi çekmek için yüksek çözünürlükte görüntü ile anahtar kelimelere ihtiyaç duyan, hedef kitleye göre yayın yapılması gereken bir hizmettir. Ancak profesyonel ellerde hedeflenen sonuçlara ulaşılması sağlanabilmektedir.

Reklam Modelleri

Google Ads farklı reklam modelleri ile sektöre özel hizmetlere aracılık etmektedir. Bu hizmeti kullanarak verilecek reklamlarda SEO uyumu gereklidir. Kısa süreli ekrana yansıma kapasitesi olan görüntüler ve yazılar ilgi çekici olmalıdır. En fazla 1 saniye içinde göze uyarıcı göndermeli ve dikkat çekmelidir. Ancak bu şekilde tanıtımın doğru hedef kitleye ulaşması ve Google Arama motorlarında üst sıralara çıkmak mümkün olabilmektedir. Reklam modelleri;

  • Arama ağı reklam modeli,
  • Görüntülü reklam modeli,
  • Alışveriş reklam modeli,
  • Uygulama reklam modeli

Olarak 4 gruba ayrılır. Her grubun gösterim süresi farklı olmakla birlikte 1 ile 5 saniye arasında dikkat çekecek özellikte reklam yapılması gerekmektedir. Bu süre dikkate alınarak hedef kitlenin ziyaret edeceği alanlar dikkate alınarak serpiştirme yoluna gidilir. Böylece kısa süreye rağmen ilgi çekilerek yönlendirme gerçekleştirilir.

İyi Bir Reklam Nasıl Olmalı

Google Ads reklamlar kısa süre içerisinde hedef kitleyi kendine çekecek derecede uyarıcı içermelidir. Aksi takdirde boşa giden bir maliyet söz konusu olur. Bu nedenle ilk olarak bütçeye uygun bir şekilde en iyi stratejik plan belirlenmelidir. Gerekli dikkat çekici anahtar kelimeler seçilmeli ve zaman içinde oluşan istatistik bilgilerine göre hızla değiştirilebilmelidir. Sektöre uygun olan reklam modelleri web tasarım çalışmalarında kullanılmalıdır. Arama motorlarında oluşan sık kullanılan kelimeler sektörünüze uygun olarak bir araya getirilmeli ve reklam çalışmalarında kullanılmalıdır. Yayınlanan reklam kampanyaları günlük olarak takip edilmeli ve oluşan veriler dikkatli bir analizden geçirilerek gerekirse farklı bir model tercih edilmelidir. Tüm bu işlemler profesyonel eller tarafından yapılmalıdır.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir