Genel

Visual Studio Code Nedir?

Programcının kod yazmasına yardımcı olur. Hata ayıklamaya yardımcı olan ve intelli-sense yöntemini kullanarak kodu düzelten ücretsiz bir düzenleyicidir. Visual Studio Code, masaüstünüzde ve web’de çalışan; Windows, macOS, Linux ve Raspberry Pi OS için kullanılabilen kaynak kodu düzenleyicisidir.

JavaScript, TypeScript ve Node.js için yerleşik destekle gelir, diğer programlama dilleri (C++, C#, Java, Python, PHP vb.) için zengin bir uzantı ekosistemine sahiptir.

Birçok kişi bunun bir IDE ve bir editörün yarısı olduğunu söylüyor, ancak karar kodlayıcılara kalmış.

Kullanıcının düzenleyiciyi kullanımına göre değiştirmesine izin verir, bu da kullanıcının kütüphaneleri internetten indirebileceği ve gereksinimlerine göre kodla entegre edebileceği anlamına gelir.

Visual Studio Code Ne Yapabilir?

Visual Studio Code’un bazı benzersiz özellikleri vardır. Bunlar aşağıdaki gibi listelenmiştir:

Çoklu programlama dili desteği: Birden çok programlama dilini destekler. Daha önce, programcılar Web Desteğine ihtiyaç duyuyorlardı. Visual Studio Code yerleşik çoklu dil desteğine sahiptir. Bu herhangi bir hata veya diller arası referans olup olmadığını kolayca algılayacağı anlamına gelir.

Intelli-Sense: Herhangi bir kod parçacığının eksik bırakılıp bırakılmadığını tespit edebilir. Ayrıca, ortak değişken sözdizimleri ve değişken tanımlamaları otomatik olarak yapılır. Programda belirli bir değişken kullanılıyorsa ve kullanıcı değişkeni tanımlamayı unuttuysa, “intelli-sense” bunu kullanıcı yerine tanımlar.

Platformlar Arası Destek: Genelde, editörler Windows, Linux ya da Mac Sistemlerini desteklemek için kullanılırdı. Ancak Visual Studio Code, çapraz platformludur. Böylece her üç platformda da çalışabilir. Ayrıca, kod üç platformda da çalışır.

Uzantılar ve Destek: Genellikle tüm programlama dillerini destekler, ancak programcı desteklenmeyen programlama dilini kullanmak isterse uzantıyı indirebilir ve kullanabilir. Uzantı, performans açısından, farklı bir süreç olarak çalıştığı için editörü yavaşlatmaz.

Depolama: Kod için sürekli artan talep ile güvenli ve zamanında depolama aynı derecede önemlidir. Örnekleri çekmek veya kaydetmek için herhangi bir depoya bağlanabilir.

Web Desteği: Web uygulamaları için yerleşik destek ile birlikte gelir. Böylece web uygulamaları Visual Studio Code’da oluşturulabilir ve desteklenebilir.

Kodun İyileştirilmesi: Bazı kod parçacıkları biraz farklı şekilde tanımlanabilir, bu da kullanıcıya kodda yardımcı olabilir. Bu işlev, gerektiğinde kullanıcıdan önerilen seçeneğe değiştirmesini ister.

Bağlantı Desteği: Çoğu zaman, kullanıcının belirli bir eyleme başlamak için dizinin kökünden başlaması gerekir, bunu kolaylaştırmak için kullanıcı desteği sağlar.

Çoklu Projeler: Birden çok dosya/klasör içeren birden çok proje aynı anda açılabilir. Bu projeler/klasörler birbiriyle ilişkili olabilir veya olmayabilir.

Yorum: Ortak bir özellik, ancak bazı diller bunu desteklemiyor. Kodun yorumlanması, kullanıcının istediği sıraya göre geri çağırmasına veya izlemesine yardımcı olur.

Visual Studio Code Kullanmanız için Sebepler

1. Platformlar Arası Destek:

⦁ Windows
⦁ Linux
⦁ Mac

2. Sağlam Mimari

3. Intelli-Sense

4. Ücretsiz yazılım: Maliyetsizdir. Muhtemelen tüm programcılar için en iyi özellik.

5. Pek çok kullanıcı bunu kullanmıştır veya yalnızca masaüstü uygulamaları için kullanmış olabilir, ancak Web Teknolojileri için harika araç desteği sağlar; HTML, CSS, JSON.

Visual Studio Kapsamında

En yaygın diller:

⦁ C#
⦁ Visual Basic
⦁ Java-Script
⦁ R
⦁ XML
⦁ Python
⦁ CSS
⦁ GO
⦁ PERL

Visual Studio Code’a Neden İhtiyacımız Var?

Yakın zamana kadar, ilk kez kullananların bile her özelliği sorunsuz bir şekilde kullanabileceği kadar kullanıcı dostu olan bir IDE veya kod düzenleyicisi yoktu. Kodlama dostu ve kod hatası tanıma, kullanıcıların kodu daha verimli ve hatasız hale getirmelerine yardımcı olur.

Kariyer Gelişiminizde Bu Teknolojinin Size Nasıl Faydası Olacak?

Yeni ve gelişmekte olan teknolojiler ve yazılım tarafından kullanılan yeni çerçeveler ile bu, çok çeşitli kod etkinliğini devreye sokar. Bu gelişen teknolojiler, Visual Studio Code ve uzantılarına eklenecek kesin bir şeydir. Geliştiriciler, testçiler, veri yöneticileri, hem eski hem de yeni başlayanlar, onu etkili bir şekilde kullanabilir.

Sonuç Olarak

Teknolojideki yaşanan gelişmelerle birlikte Visual Studio Code, yazılımın geliştirilmesinde çok önemli bir rol oynayacaktır. Sürekli gelişen özellikleri ve yakında eklenecek yeni ayarları ile kullanıcıların her yerden çalışmasını sağlayacak, sürekli artan bu pazarda Visual Studio Code kesinlikle önemlidir.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir