Pandora

Web Sitesi Tasarımının Kısa Tarihi

Web sitesi tasarımının kısa bir tarihi ve interneti kullanma şeklimizi nasıl değiştirdiği! Temel teknolojilerin zaman çizelgesi hakkında bilgi edinin!

Web Tasarım, 1990’larda başlangıcından bu yana önemli ölçüde değişti. Burada, web tasarımının günümüzün dijital ortamına nasıl evrildiğini inceleyerek, son 30 yılda web sitesi tasarımının kısa bir tarihini tartışacağız.

1991 – İlk Web Sitesi Tasarımı

Web tasarımının atası, 1991 yılının Ağustos ayında ilk web sitesini yayınladıktan sonra Tim Berners Lee’dir. Proje fikri 1989’da başladı ve basit bir metin tabanlı web tasarımına sahipti. Hyper Text Markup Language’ın (HTML) ilk sürümleri, erken web sitelerine temel bir içerik yapısı sağladı: başlıklar, paragraflar ve bağlantılar. 

1992 – Bir İmaj İçeren İlk Web Sitesi Tasarımı

İlk web tasarımları salt metin düzenine sahip olduğundan, 1992 yılına kadar görsel öğelerden  yoksundu. Berners-Lee’nin ekibi, fotoğrafları destekleyebilecek bir HTML güncellemesi yayınladı. Böylece pop parodi grubu Les Horribles Cernettes’in bir fotoğrafını test ettiler . İnternetteki ilk fotoğraf oldu. Sonunda, görüntülerin uygulanması web tasarımında bir atılım haline geldi.

1995 – JavaScript’in Tanıtımı

Ayrıca, 1995’ten beri Java Script, tartışmasız dünyanın en önemli web programlama dili haline geldi. Açılır ve açılır menüler getirerek, gelişmiş gezinme tekniklerine izin vererek, web tasarımlarındaki davranışları otomatikleştirmeye yardımcı oldu. Genel olarak, farklı öğelerin davranışını kontrol etmek için kullanılır.

1996- Flash’ın Tanıtımı

1996’da Flash ortaya çıktığında, web tasarımı başka bir düzeye yeniden tasavvur edildi ve kullanıcı ara yüzü için daha fazla yaratıcılığa izin verildi. Renk, düğmeler ve simgeler tanıttı. Animasyon, video ve sesi entegre ederek daha dinamik içerikler oluşturdu.

1997 – Basamaklı Stil Sayfalarının (CSS) Tanıtımı

1997’de Hakon Wium Lie ve Bert Bos, içeriğin (HTML) ilk kez görsel öğelerden (düzenler, renkler ve yazı tipi) ayrılmasını sağlayan bir programlama yazılımı olan Cascading Style Sheets’i yarattı. Sonuç olarak, web tasarımcıları bir web sitesinin estetiği üzerinde her zamankinden daha fazla esnekliğe ve kontrole sahipti. 

2003 – Bugüne Kadarki Dünyanın En Popüler İçerik Yönetim Sistemi – WordPress

WordPress‘in 2003’teki ilk sürümünden sonra, blog gönderilerinin oluşturulması çok az görsel kişiselleştirmeye sahipti ve basit, statik bir düzen yarattı. Ardından, WordPress, kullanıcıların içeriği değiştirmeden estetiği değiştirmesine izin verebilecek temalar gibi daha fazla kişiselleştirme için eklentiler sundu. Şu an itibariyle WordPress, hem ücretsiz bir blog platformu hem de tasarımcılar için açık kaynaklı yazılım  sunan dünyanın önde gelen içerik yönetim sistemidir. 

2004 – Sosyal Medyanın Başlangıcı – MySpace

Lansmanından sonra MySpace , dünyanın ilk büyük sosyal ağ hizmeti oldu ve ayda 100 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. Platform, basit HTML programlama yoluyla kullanıcının düzeniyle özelleştirmeye izin verdi. Web tasarımı, görüntü ağırlıklı düzenleri doldurarak ‘daha fazla’ estetiğini izledi.

2007 – Mobil Taramanın Başlangıcı

İlk iPhone’un 2007’de piyasaya sürülmesi devrim niteliğindeydi. Webe telefon üzerinden erişmenin bir yolunu sağladı. Duyarlı tasarım, akıllı telefonlarda gezinme talebini karşılayan 960 ızgaralı sistemler ve 12 sütunlu bölmeyle web siteleri için norm haline geldi. Google‘ın algoritması arama sonuçlarında mobil uyumlu web sitelerine öncelik verdiğinden, web tasarımcılarının elde taşınan cihazlar için optimizasyon yapması gerekiyor.

Bu çağda web tasarımı, kullanıcı deneyimine, uyarlanabilirliğe ve erişilebilirliğe giderek daha fazla odaklanmaktadır. İnternetimizin bugün hala bazı sınırları var. Örneğin, büyük medya dosyaları ve ağır grafik tasarımı, yükleme hızları yavaş olduğunda yüksek hemen çıkma oranlarına katkıda bulunabilir. 

Merak ediyorsanız , eğilimleri göstermek için 1.600’den fazla web sitesi sergileyen bir web tasarım müzesi var. Youtube, google ve yahoo’nun önceki web tasarımlarını bulabilirsiniz. 

Web sitesi tasarımının kısa tarihimiz bu kadar! Web tasarım hizmetlerimize buradan göz atın . Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız!

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir