Genel

WordPress Nedir?

WordPress platformu, blogdan e-ticaret mağazasına kadar her tür web sitesine kolayca uyarlanabilir. Yüksek düzeyde bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olan bir araçtır. Bunu web sitenizin işletim sistemi olarak düşünebilirsiniz. WordPress web sitenizin temel işlemlerini gerçekleştirir.

Sonuç olarak, WordPress basit bir blogdan kurumsal düzeyde bir e-ticaret mağazasına ve çok daha fazlasına kadar herhangi bir kod olmadan hemen hemen her tür web sitesi oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Etkileyici çok sayıda WordPress muadili var, ancak hiçbiri bunu geçemez. WordPress, internetteki tüm web sitelerin %43’ünden fazlasına güç sağlar. İnternetteki her beş web sitesinin ikisinden fazlası WordPress kullanıyor.

WordPress Nasıl Çalışır?

WordPress ile bir web sitesi yapmak için önce bir web sitesi barındırma şirketi seçmeniz ve ardından barındırma sağlayıcısının arayüzü üzerinden WordPress yazılımını yüklemeniz gerekir. Birçok web sitesi barındırma şirketi, WordPress’i sizin için önceden yüklemiş olur ve bu işinizi gerçekten kolaylaştırır.

WordPress’i kurduktan sonra, sizin için iki üst düzey işlevi gerçekleştirecektir.

İlk olarak, bir arka uç kontrol paneli kullanarak web sitenizin tüm içeriğini ve ayarlarını yönetmenize yardımcı olacaktır. Bu gösterge panosu özeldir, yalnızca siz ve diğer yetkili kullanıcılar onu görebilir.

İkincisi, WordPress bu arka uç panosuna girdiğiniz tüm bilgileri alacak ve bunu ziyaretçilerinizin etkileşimde bulunduğu ön uç web sitesini oluşturmak için kullanacaktır.

Bu nedenle WordPress’e içerik yönetim sistemi denir. İçeriğinizi yönetmek için bir arka uç panosu alırsınız ve ardından WordPress bu içeriği sizin için bir web sitesine dönüştürür, kod gerekmez.

WordPress sitenizi Temalar ve Eklentilerle Özelleştirme

Sitenizi daha da özelleştirmek istiyorsanız, WordPress iki tür uzantı sunar:
⦁ Temalar
⦁ Eklentiler

Temalar, web sitenizin nasıl göründüğünü değiştirmenize izin verir.
Eklentiler, sitenize yeni işlevler eklemenizi sağlar.
Yeni bir telefon satın alırsanız, onu kendinize ait kılmak ve temel işlevler eklemek için kesinlikle bazı uygulamalar yüklemek isteyeceksiniz. Hiç kimse herhangi bir uygulama olmadan yalnızca stok yazılım kullanmaz.

Çekirdek WordPress yazılımı, yalnızca bir web sitesi oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz temel özellikleri kapsar. Diğer her şeyi eklemek için eklentileri yüklemeniz gerekir.
Eklentiler ayrıca sitenizde büyük değişiklikler yapabilir. Örneğin, bir e-ticaret mağazası oluşturmak istiyorsanız, WooCommerce eklentisini yükleyebilirsiniz.
Veya eklentiler, sitenizin arka uç yönetim deneyimini de değiştirebilir. Örneğin, sitenizi görsel, sürükle ve bırak arayüzü kullanarak tasarlamak istiyorsanız, bir sayfa oluşturucu eklentisi yükleyebilirsiniz.

WordPress Neden Bu Kadar Popüler?

Ücretsizdir. Temel WordPress yazılımı %100 ücretsizdir.

Açık kaynaklıdır. WordPress açık kaynaklı bir yazılımdır, yani herkes onu indirebilir, kodu görüntüleyebilir, kendi koduna katkıda bulunabilir.

Güvenlidir. Temel WordPress yazılımı güvenlidir ve Facebook gibi ünlü markalar tarafından güvenilmektedir.

Çok yönlüdür. Hemen hemen her tür web sitesi oluşturmak için WordPress’i kullanabilirsiniz.

Diğer hizmetlerle entegrasyonu kolaydır. Hangi üçüncü taraf araçları veya hizmetleri kullanırsanız kullanın, bunları WordPress ile entegre etme şansınız oldukça yüksektir.

Duyarlıdır (tüm cihazlarda çalışır). Ziyaretçileriniz ister masaüstü bilgisayar ister tablet veya akıllı telefon kullanıyor olsun, web siteniz yine de harika görünecek ve işlevsel olacaktır.

Eklentilerle genişletilmesi kolaydır. Sitenize yeni özellikler eklemek için on binlerce ücretsiz ve ücretli eklenti bulabilirsiniz.

Temalarla özelleştirmesi kolaydır. Web siteniz için mükemmel stili ve tasarımı elde etmek için çok sayıda ücretsiz ve ücretli tema bulabilirsiniz.

Erişilebilirdir. Siteniz herkes tarafından, hatta ekran okuyucuları veya diğer yardımcı cihazları kullanan kişiler tarafından kullanılabilir.

WordPress ile Ne Tür Siteler Oluşturabilirsiniz?

⦁ Blog

⦁ Portfolyo

⦁ İşletme web sitesi

⦁ E-ticaret mağazası

⦁ Üyelik sitesi

⦁ Online kurs

⦁ Forum/tartışma panosu

⦁ Sosyal topluluk

⦁ Bilgi tabanı

⦁ Çok dilli web sitesi

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir